Õpime puitmööbli restaureerimist!

ak0205

Koolitus Eesti Rahva Muuseumis 2013. aastal. Juhendab Indrek Tirrul.  Foto: Arp Karm

Mineviku kohalolu meenutavate, väärtuste ja tähendustega seotud vanade esemete kordategemine on saanud paljude inimeste huviks ja hobiks.

Koolitus- ja nõustamiskeskuses 10. aprillil algava kursuse juhendaja, ERMi konservaator Indrek Tirruli sõnul võib vana puiteseme restaureerimisel eristada kahte eesmärki – kas taastada aegadetagune „uus“  või säilitada eseme päevinäinud identiteet jättes tema minevikust alles kõik olulised tähendused, kaasaarvatud kriimustused, vigastused ja sissesööbinud mustus.

Hetkel moesoleva suundumuse sisuks ongi säilitamine ja konserveerimine: nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. See tähendab, et liivapaber läheb käiku alles pärast seda, kui on katsetatud spetsiaalsete vahenditega pesemist. Värskendamiseks sageli sellest piisabki. Järgnevad vahatamine, õlitamine või lakkimine.

Indrek Tirrul on Eesti Konservaatorite Ühingu liige ja omab 25aastast puidu restaureerimise kogemust. „Kes on ühe eseme restaureerida toonud, tuleb jälle ja soovitab sõpradelegi,“ sõnab ta. Lakast leitud või laadalt ostetud vanadest puitesemetest võib saada unikaalse kingituse või põneva mööbli noore pere elamisse. Paraku on restaureerimine aeganõudev ja nii võib meistrilt tellitud töö hind ületada mitmekordselt uute mööblitükkide hindu poes. „Aga ilu on ajatu ja kõik, mis on parima tahtmisega, kunstina tehtud, köidab!“ õhkab Tirrul.

Töö on sobilik nii puutööoskajatele kui ka tundliku käega hakkajatele naistele. Kursusele kaasa võetud toolid, lauad, kummutid ja kapiuksed saavad tagasi oma ehtsa väljanägemise ja ajastule sobiliku viimistluse. Kursuse otsese eesmärgi – õpetuse, kuidas vana mööbliga käituda ja ise oma tarkusest tehtavaid vigu vältida – kõrval saavad kursuslased laiema silmaringi ja avarama mõttemaailma, lubab Tirrul.

Kursuse korraldusega saad tutvuda siin.

Lisainfo:
Kätlin Virgo
koolitusjuht
tel 7361 834
katlin.virgo@khk.ee

Avaldatud: 16.03.2015